"Права і обов'язки громадян"
[ Викачати з сервера (60.0 Kb) ]03.15.2018, 9:32 PM

Тема: Права і обов’язки громадян

Мета: ознайомити учнів з основними правами й обов’язками громадян, Декларацією прав дитини.  Допомогти усвідомити зміст понять «права і обов’язки», «бюджет», «податки». Розширювати знання учнів про Конституцію України як Основний Закон держави. Показати цінність прав та необхідність їх дотримування. Пробудити в дітей бажання бути активними учасниками сьогодення. Вчити застосовувати права та обов’язки в повсякденному житті. Сприяти формуванню ключових компетентностей.

Розвивати культуру мовлення, творчі здібності, вміння аналізувати.

Виховувати любов до Батьківщини, правову грамотність, повагу до людей і до себе, почуття гідності, відчуття своєї національної приналежності, розуміння того, що людина живе в багатовимірному світі й повинна вміти користуватися своїми правами.

Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть:

  • зрозуміти призначення Основного Закону України;
  • зрозуміти значення понять «права» та «обов’язки громадян» та їх зв'язок;
  • ознайомитися з певними статтями Конституції;
  • взаємодіяти в групах, парах;

Час проведення: відповідно до календарно-тематичного планування.

Віковий склад учасників: 9 – 10 років.

План проведення:

І. Організація класу.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

  • Читання висловів про мову
  •  Склади прислів’я

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

ІV. Актуалізація опорних знань

  • Синтез думок «Закінчи речення»
  • Інтелектуальна скринька

V. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу

  • Розгляд статей Конституції про права.
  • Завдання-міркування
  • Розгляд статей Конституції про обов’язки
  • Дидактично – економічна гра (цікаве завдання)
  • Робота в групах (Технологія «Метод передбачення»)
  • Технологія «Метод Прес»

VI. Рефлексія

VIІ. Домашнє завдання

Обладнання: Конституція України, «Казка про податки» І. Коцар  (уривки), текст підручника (с.59), віночок з квітів.

Тип уроку: Урок засвоєння нових знань

Форма уроку: Урок – діалог

Використані технології: метод «Передбачення», метод «Прес», метод «Закінчи речення».

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Словесна розминка

1.Читання висловів про мову

2. Склади прислів’я

 

                                      мова                саме              дорога

                         життя              Рідна               людині,             як

 

(Рідна мова дорога людині, саме як життя)

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

  • Діти, послухайте уважно вірш Ірини Жиленко і ви зрозумієте про що ми будемо з вами сьогодні говорити.

Дитя моє, права дитини

ти мусиш вивчити сумлінно.

Це так потрібно, так важливо,

напевно знати в наші дні:

коли з тобою справедливо

вчиняють, а коли і ні.

Тож прочитай, завчи напам’ять,

порадь і друзям прочитать.

Хай прочитають тата й мама, -

закони всім потрібно знать!

  • Закони записані у Конституції. Слово «конституція» походить із латинської мови, якою говорили ще в Стародавньому Римі. А означає воно «устрій, установлення», тобто будь – яка конституція визначає, якій бути державі, де ми живемо, а також – наші права і обов’язки. А вони є в усіх і в кожного.
  • Сьогодні ми ознайомимося з основними правами і обов’язками громадян України, навчимося поважати ці права і виконувати обов’язки.

ІV. Актуалізація опорних знань

  1. Синтез думок «Закінчи речення»

Конституція – це … (Основний Закон України).

В ній записані … (права і обов’язки громадян).

2. Інтелектуальна скринька

 - Що таке право?

    (Право – це те, що ви можете робити, у чому вам неможливо відмовити).

  • Що таке обов’язок?

     (Обов’язок – це те, що ви повинні робити, що є обов’язковим для виконання).

V. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу

    1. Розгляд статей Конституції про права.

(Виступ учнів - консультантів)

Стаття 24. Громадяни України мають рівні конституційні права і

                       свободи та є рівними перед законом.

Стаття 27. Кожна людина має право на життя. Ніхто не може бути

                      свавільно позбавлений життя.

Стаття 35. Кожен має право на свободу світогляду і віросповідання.

Стаття 43. Кожен має право на працю.

Стаття 45. Кожен має право на відпочинок.

Стаття 47. Кожен має право на житло.

Стаття 49. Кожен має право на охорону здоров’я.

Стаття 52. Діти рівні у своїх правах.

Стаття 53. Кожен має право на освіту.

  1. Завдання міркування

Робота з підручником (с.59)

Читання дитячого вірша про права дитини.

  • Прочитайте вголос.
  • Порівняйте вислови дівчинки із правами, записаними в Конституції України.
  • Якими правами ви постійно користуєтесь? Поясніть.
  1. Розгляд статей Конституції про обов’язки

(Виступ учнів - консультантів)

  • Громадяни України поряд з правами мають і обов’язки перед державою.

Стаття 65. Захист Вітчизни , незалежності та територіальної цілісності

                      України, шанування її державних символів є обов’язком

                       громадян України.

Стаття 66. Кожен зобов’язаний не заподіювати шкоди природі,

                       культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Стаття 68. Кожен зобов’язаний неухильно додержуватися Конституції

                      України та законів України, не посягати на права і свободи,

                      честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє

                      від юридичної відповідальності.

  1. Дидактично – економічна гра (цікаве завдання)
  • Діти, якщо ви розгадаєте зашифроване слово, то зрозумієте про який ще обов’язок йтиме мова.

 

а

 

к

о

д

т

в

р

п

у

е

н

с

11 = 8 +  *

 

15 = * + 7

12 = 6 + *

17 = * + 8

13 = 6 + *

12 = * + 4

12=0+*                                                                    (Податок) 

 

  • Одним із обов’язків громадян є сплата податків, про це записано в статті 67 Конституції України.
  • Для чого потрібно це робити? Спробуємо розібратися.

 

  1. Робота в групах (Технологія «Метод передбачення»)

Діти діляться на 3 групи.

  • Кожна група отримує картку з уривком № 1 «Казки про податки»

І. Коцара (до речення «Страшно навіть уявити, що колись люди перестали б сплачувати податки»).

  • Що на вашу думку могло б статися? (Діти висловлюють думки)
  • Діти отримують уривок № 2.
  • Прочитайте казку далі і перевіримо чи правильно ви міркували.

 

  1. Технологія «Метод Прес»

Чотири групи працюють одночасно.

Перед кожною стоїть творче завдання: «Закінчи думку».

  • Податок – це … (частина зароблених громадянами грошей, яку вони віддають державі).
  • Податок надходить до … (державної скарбнички – бюджету).
  • З бюджету отримують гроші… (пенсіонери, вчителі, лікарі, міліціонери, військові, вчені).
  • Таким чином … (податок обов’язково треба сплачувати).

 

VI. Рефлексія

Узагальнення та систематизація знань учнів.

Складання віночка прав і обов’язків.

(На дошці намальоване коло, діти по черзі називають права і обов’язки громадян і прикріплюють квіти, вирізані з паперу).

     - Чи сподобався  вам наш віночок?

     Якщо ми будемо добрими громадянами своєї держави, то життя наше буде таке ж

     барвисте, як цей віночок.

     VIІ. Домашнє завдання (диференційоване)

  1. Опрацювати статтю підручника (с.59)
  2. Скласти есе «Якою я бачу Україну завтра».
Категорія: Мої файли | Додав: zavadskayas86
Переглядів: 314 | Завантажень: 12 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar